Kurucumuz
Lütfü USTA 06.05.1938 tarihinde Rize’de doğmuştur. 13 yaşlarında İstanbul’a gelip çalışma hayatına atılmıştır. Bugünkü Arçelik’in kurulmasını sağlayan ortaklara ait firmalar gibi çeşitli firmalarda çalıştıktan sonra 18 yaşında Şişhane’de kendi dükkanını açmıştır. Devlet dairelerine ve hastanelere karyola, reklam panoları, dosya dolapları, tıbbi ekipmanlar ve ofis malzemeleri gibi paslanmaz çelik ve sac işleri yapmıştır. 1954 yılında  Bayrampaşa'da  ilk fabrikası olan Teknikçelik Eşya Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ni kurmuştur.

Türkiye’de ilk paslanmaz çelik mutfak evyeleri ve mutfak dolapları üretimlerini gerçekleştirmiş; tüm Türkiye geneli için devlet malzeme ofisiyle çalışmış; Türkiye’nin önde gelen tüm hastanelerine tıbbi ekipman ve ofis mobilyaları üretimi yapmış, boyama işlemlerini gerçekleştirmiştir. Pres parkının genişlemesi sonucunda ihtiyaçlar neticesinde 1971 yılında Kartal-Yakacık fabrikasını kurmuş, büyük tonajlı pres yatırımlarına başlamıştır.

Tasarımı kendisine ait olan ve TeknikÇelik firmasında imal edilen 2000ton’luk presiyle deniz nakliyat şirketlerine Türkiye’de ilk konteynır üretimini gerçekleştirmiştir. Türkiye genelindeki tüm hastaneler için ilk mekanik ve hareketli hasta karyolaları üretimi ile Türkiye’de bir ilke daha imza atmıştır. Ayrıca yurtdışındaki birçok firmayla distribütörlük anlaşmaları yapmış, Karaköy’de mağaza açmış, ithalat ve ihracat konusunda da sektöründe önde gelen firmalardan olmuştur. Ofis mobilyaları ve tıbbi ekipman üretimlerine devam ederken 1980 yılından sonra beyaz eşya ve otomotiv endüstrisi için sac şekillendirme konusunda üretime başlamıştır. Ford Otosan, Renault, Tofaş, Aka gibi otomotiv firmaları ve Arçelik, Bosch-Siemens, Baymak gibi beyaz eşya ve ısıtma-soğutma endüstrisindeki firmalarla çalışmıştır.

Lütfü Usta kurduğu 15 ton’dan 2000 ton’a kadar hidrolik ve eksantrik preslerden, makaslardan, sürücülerden ve kaynak makinelerinden oluşan makine parkıyla; CNC freze, vargel ve çeşitli ekipmanlarından oluşan kalıp hanesiyle otomotiv, beyaz eşya, ısıtma soğutma, hastane ekipmanları endüstrileri başta olmak üzere Türkiye’nin öncü firmalarından olan Teknikçelik A.Ş. ile ülkemizin saygın işadamlarından olmuş, büyük hizmetler vermiştir.

İlerleyen yaşına rağmen iş yaşamına araklıksız devam etmiş, Teknikçelik firmasını teknolojiyi yakından takip ederek, kalite ve etik çalışma anlayışından asla ödün vermeyerek yıllar geçtikçe daha da ileriye götürmüştür. 10.11.2011 tarihinde işinin başında vefat eden Lütfü Usta, ailesi, çalışanları ve diğer tüm sevenleri tarafından her zaman sevgi ve saygıyla anılmakta, arkasında bıraktığı Teknikçelik firması da kendisinin bıraktığı tecrübe, yenilenen teknolojik altyapısı, genç ve dinamik kadrosuyla her geçen gün gücüne güç katarak büyümektedir.